ارز دیجیتال

بیت کوین چیست؟

بیت کوین

بیت کوین چیست؟ اولین ارز دیجیتالی بود که در دنیای پسا اینترنت، شروع جریان غیر متمرکز شد. در سال 2008 شخص ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو انقلابی را آغاز کرد که سال ها بعد تیتر اول رسانه ها شد وی مقاله ای را منتشر نمود که درآن به معرفی نوعی پول دیجیتال به نام بیت کوین پرداخته بود که باعث وادار شدن اقتصاددانان به بحث‌های نظری گسترده درباره آن گردید.

بیت کوین ارز دیجیتال غیرمتمرکزی است که کنترلش توسط خود مردم صورت میگیرد و در واقع پولی است که با آن خرید یا سفارشات انلاین انجام میدهید.

احتمالا با شنیدن خبر افزایش وسوسه انگیز قیمت های ارز دیجیتال در اخبار و فضای مجازی،ترغیب به خریداین نوع ارزها شده ایدو از خود پرسیدید که بیت کوین چیست و چطور می توان بیت کوین رایگان به دست آورد؟

لازم است بگوییم بیت کوین‌های رایگان شروع جالبی برای آشنا شدن با چنین پدیده بزرگی نیست، ما قصد داریم در این مطلب در مورد انقلاب پولی و تکنولوژیکی صحبت کرده و آن را از هر نظر بشکافیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه پول

تاریخچه پول

انسان های غارنشین برای تهیه غذا و خوراک که نیاز اصلی آنها برای زندگی بود، با شکار حیوانات و میوه ها و گیاهان رفع گرسنگی می کردند. بعد از روبرو شدن با چالشهای جدید شروع به پرورش حیوانات و کاشت بدر گیاهان خوراکی نمودند،با افزایش محصولات و کوتاهی طول عمر این محصولات به طوری که پس از مدتی فاسد می شدند انسان به مبادله کالا به کالا روی آوردند که همین موضوع مقدمه ای برای شروع پیدایش پول بود.

از جمله مشکلات مبادله کالا به کالا سختی در حمل کالاها و اختلاف در ارزش آن ها بود که باعث ایجاد پول شد که شکل آن در طول زمان تغییرات زیادی پیدا کرد.

در برهه ای از تاریخ نمک در بسیاری از مناطق به عنوان ابزار سنجش ارزش کالا استفاده می شد و یا در مناطقی دیگر صدفهای دریایی و پنبه نیز به عنوان پول استفاده می شد که پس از پیدایش منبع سرشاری از آنها بی ارزش شده و کنار گذاشته می شدند

در طی تکامل چرخه پول،سکه  های طلا و نقره پیدا شد که بیش از هزار سال به عنوان پول در امپراطوری ها و حکومت های مختلف با طرح پادشاه آن حکومت مورد استفاده قرار گرفتند. پس از گدشت مدت زمان به دلیل مشکلاتی از قبیل سنگینی این سکه ها و سختی جابجایی این نوع پول رسید های کاغذی به وجودآمد که در ازای سکه های فلزی تنها با دادن این رسیدها می توانستند پول دریافت کنند که تکامل این رسیدها به اسکناس هایی رسید که امروزه ما آن را میشناسیم

اسکناس‌های امروزی که با آن‌ها خرید می‌کنید و یا در حساب بانکی نگه می‌دارید، پشتوانه‌ای ندارند و به همین دلیل به آن‌ها پول‌های بدون پشتوانه (فیات) گفته می‌شود. اما در ادامه این سوال پیش می آیدکه این ارز دیجیتال در تاریخچه مختصری که از پیدایش و تکامل پول گفتیم چه جایگاهی دارد؟ و اینکه چرا باید آن را ادامه‌دهنده این چرخه دانست؟

بیت کوین چیست؟

 در واقع نوعی پول الکترونیک که می‌توانید به هر نقطه‌ای از دنیا پول فرستاده یا از آن برای خرید کالا و خدمات استفاده کنید. دستاورد مهم این نوع پول یعنی غیرمتمرکز بودن و در امان ماندن از چاپ واحدهای پولی بیشتر، در مقابل پول‌های امروزی به حساب می‌آیند که مسیر را برای شکل جدیدی از نظام اقتصادی در آینده باز می‌کند. بیت کوین را می‌توانید به عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید، به وسیله آن انتقالات ارزی خود را انجام دهید و حتی از فروشگاه‌های آنلاین سفارش دهید. همین کارکردهای مختلف و استفاده‌های متفاوتی که از بیت کوین می‌توانید داشته باشید، شاید مهمترین دلیل و بهترین پاسخ به این سوال باشد که چرا باید با این پدیده بیشتر آشنا شوید.

گروه‌های مختلفی در شبکه بیت کوین حضور دارند،هر یک از این گروه‌ها وظیفه خاصی در شبکه بر عهده دارد؛ برای مثال استخراج‌کنندگان یا ماینرها کار تایید انتقال‌ بیت کوین‌ها که به آن تراکنش هم گفته می‌شود، را در شبکه انجام می‌دهند. یا توسعه‌دهندگان به صورت داوطلبانه مسئول ارتقای نرم افزار بیت کوین و قابلیت‌های آن هستند. نودها هم تاریخچه تراکنش‌هایی که در شبکه انجام می‌شوند را در هاردهای خود ذخیره و نگهداری می‌کنند.

بیت کوین در واقع تحت کنترل هیچ یک از این گروه‌ها، دولت‌ها یا افراد خاص دیگر نیست و همکاری گروه‌های مختلف حاضر در شبکه‌ بیت کوین، موجب تداوم حیات و رشد آن می‌شوند. اما چرا باید چنین سیستم پیچیده‌ای وجود داشته باشد؟ بانک‌ها و سیستم‌های مالی سنتی چه مشکلی دارند که ما را به سمت استفاده از بیت کوین سوق می‌دهند؟

هدف بیت کوین

با توجه به انتقال و ذخیره امن بیت کوین،این سیستم را می توان سیتم بانکداری  پرداخت امن دانست چرا که کنرل پول به دست خود فرد بوده و با کلمه عبور ویژه که کلید خصوصی نام دارد، مالکین قادر به خرج کردن و انتقال آن خواهند بود. هدف مهم بیت کوین، حل مشکل دوبار خرج کردن بدون اعتماد به فردی دیگر است.در دنیای دیجیتال که همه چیز را به سادگی یک کلیک کردن می‌توانید کپی کرد، جلوگیری از این موضوع اهمیت دارد. به همین دلیل تا قبل از حضور ارزهای دیجیتال همیشه یک سازمان مرکزی برای بررسی موجودی‌های اشخاص وجود داشت تا جلوی این اتفاق را بگیرد. اما با پیدایش این ارز دیجیتال وجود یک سازمان مرکزی از میان برداشته شد و بررسی تراکنش‌ها توسط تمام اعضای شبکه انجام می‌شود.

هدف بیت کوین

پشتوانه بیت کوین

در پاسخ به این سوال که پشتوانه بیت کوین چیست؟ باید گفت که بیت کوین هیچ پشتوانه‌ای ندارد! اما یک سوال، پول‌هایی که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنید و ارزهایی مانند دلار و یورو به نظرتان چه پشتوانه‌ای دارند؟ پاسخ این سوال هم همان هیچ چیز است.

پول‌های امروزی توسط فلزات گرانبهایی مثل طلا یا کالاهای قابل مبادله، پشتوانه‌سازی شده است.اما ارزش بنیادین بیت کوین و ارزهای بی‌پشتوانه از اعتماد مردمی ناشی می‌شود که به ارزشمند بودن آن‌ها اعتقاد دارند.

اما از سوی دیگر،بیشتر مردم برای سرمایه‌گذاری بیت کوین می‌خرند و نه برای استفاده از آن در پرداخت‌هایشان. برای همین هم دیدگاه دیگری به وجود آمده که طبق آن بیت کوین علاوه بر اینکه می‌تواند نقش یک پول را ایفا کند، می‌تواند به عنوان یک دارایی هم مورد استفاده قرار بگیرد؛ دارایی‌ای که می‌تواند ارزش خود را در طول زمان حفظ کند. برای نمونه ارزش طلا در برابر کالاهای اساسی مثل خوراک و پوشاک در طول زمان یک نسبت تقریبا ثابت بوده است.

ارزش بیت کوین

نحوه ارزش گذاری بیت کوین

همانطور که قیمت طلا در بازارهای جهانی براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود، بیت کوین نیز در صرافی‌ها و کارگزاری‌ها بر اساس، عرضه و تقاضا مشخص می‌شود.

از سوی دیگر ارز دیجیتال را می‌توان دارای یک ارزش بنیادین نیز دانست که مقدار آن با توجه به وضعیت شبکه‌اش و هزینه‌ای که ماینرها برای استخراج یک واحد از آن صرف می‌کنند، به دست می‌آید. با وجود شیوه‌های ارزش‌گذاری مختلف، در نهایت قیمت بیت کوین توسط عرضه‌ای که می‌تواند از سوی استخراج‌کنندگان باشد و یا تقاضایی که از سوی سرمایه‌گذاران شکل گرفته‌ است، تعیین می‌شود.

ویژگی‌های اساسی و مهم بیت کوین

  • هیچکس در راس قدرت نیست: متمرکز بودن به این معنی است که هنگام مراجعه شما به بانک، سیستم پرداختی می‌تواند از کار افتاده باشد و شما برای انجام امور بانکی‌تان ساعت‌ها معطل شوید. سیستم متمرکز به معنی کنترلی است که دولت‌ها بر روی پول دارند و آثار زیان‌بار چنین کنترلی مانند تورم‌ها و بی‌ارزش شدن پول بر کسی پوشیده نیست. سیستم متمرکز یعنی بانک‌ها می‌توانند حساب شما را بدون اینکه خبردار شوید ببندند. و در نهایت متمرکز بودنِ نظام پولی یعنی اینکه یک کشور قدرت تحریم و خارج کردن کشور دیگری را از چرخه انتقالات مالی داشته باشد.اما مهمترین مشخصه بیت کوین غیرمتمرکز بودن آن است. همانطور که گفته شد بیت کوین توسط هیچ فرد حقیقی، گروه، سازمان، بانک و یا هیچ دولتی کنترل نمی‌شود.
  • تعداد بیت کوین محدود است: در شبکه بیت کوین با اینکه همه افراد می‌توانند در خلق واحدهای پولی جدید مشارکت کنند، اما تعداد کل سکه‌هایی که می‌تواند ساخته شود، حداکثر ۲۱ میلیون واحد می‌تواند باشد. محدود بودن تعداد سکه‌های بیت کوین و عدم امکان خلق بیت کوین‌های بیشتری از آنچه در هر بلاک، ماینرها مجاز به استخراج آن هستند از قوانین شبکه بیت کوین است. یکی از دلایل عمده‌ای که موجب ارزشمند شدن آن در طول زمان و یا به عبارت دیگر بالا رفتن قیمت آن شده، ویژگی محدود بودن آن است.
  • تراکنش‌ها نیمه‌ناشناس هستند: سیستم‌های پرداخت الکترونیکی و بانکی، مشتریان معمولا نیاز به ثبت نام یا افتتاح حساب با مشخصات شناسایی خود دارند. اما در بیت کوین برای ساخت حساب یا بهتر است بگوییم آدرس کیف پول جدید، تنها در چند ثانیه می‌تواند انجام شود.برای جلوگیری از فعالیت‌های مجرمانه و مسائلی مانند پولشویی اقدام به احراز هویت از کاربران خود می‌کنند تا در صورت بروز هرگونه جرم با سکه‌های خریداری یا فروخته شده، بتوان آن‌ را از طریق مراجع قانونی پیگیری کرد. برای همین هم، بیت کوین ابزار مناسبی برای فعالیت‌های مجرمانه نیست و تراکنش‌ها قابل پیگیری هستند.
  • تراکنش‌ها غیر قابل برگشت هستند: پولی که به آدرس اشتباهی فرستاده شده باشد، قابل برگشت نیست و باید با آن خداحافظی کنید. زمانی که یک تراکنش در بیت کوین ثبت و تایید می‌شود، به تمامی اعضای حاضر در شبکه ارسال می‌شود و دیگر تغییر دادن آن امکان‌پذیر نیست. شاید این خاصیت در ابتدا یک ویژگی منفی به نظر برسد اما فراموش نکنیم که یکی از دلایل غیرمتمرکز بودن بیت کوین، کنترل نشدن آن توسط یک گروه خاص است. بانک‌ها در سیستم‌های مالی فعلی همان گروه‌های خاصی هستند که قدرت دستکاری تراکنش‌ها را دارند.
  • قابل جعل کردن نیست: بیت کوین غیرقابل جعل است. همانطور که اشاره شد تعداد کل واحدها محدود به ۲۱ میلیون واحد است و از طرفی هم کسی نمی‌تواند تراکنش ساختگی در شبکه ایجاد کند و بیت کوینی خارج از قوانین موجود وارد شبکه کند و یا بیت کوین‌های افراد دیگر را با این کار بدزدد.
  • حمل و جابجایی آن از طلا و پول‌های فیزیکی آسان‌تر است: با توجه به کیف پول‌هایی که برای بیت کوین وجود دارد، آن را می‌توان در سخت‌افزارهای شبیه به فلش درایو که امنیت بیشتری هم نسبت به یک تکه کاغذ می‌تواند داشته باشد، حمل کرد.

در این مقاله درباره اینکه بیت کوین چیست، برای چه هدفی ساخته شده و چه ویژگی‌هایی دارد صحبت کردیم. در مقاله بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت که بیت کوین چگونه کار می‌کند و قابلیت‌های ویژه‌ای که گفته شد چگونه در این سیستم پیاده‌سازی شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *