ارز دیجیتال

نحوه کار بیت کوین

نحوه کار بیت کوین

در مقاله قبلی در مورد اینکه بیت کوین چیست و چه ویژگی هایی دارد، صحبت کردیم،در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه کار بیت کوین صحبت کنیم.

در ادامه خواهیم گفت که بیت کوین چگونه کار می‌کند و قابلیت‌ها و ویژگی هایی که گفته شد چگونه در این سیستم پیاده‌سازی شده‌اند.

 

بلاک چین

نوعی دفتر یادداشت دیجیتال است که اطلاعاتش بین همه نودها به صورت غیر قابل تغییر توزیع شده است و دارای مفهومی گسترده تر از بیت کوین می باشد به طوری که کاربردهای دیگری نیز دارد.

در واقع نگهداری اطلاعات تراکنش ها در بیت کوین به وسیله بلاک چین مهیاست و به دلیل وجود بلاک چین ،نودها تاریخچه تراکنش را پیش خود نگه میدارند.با ارسال درخواست خود در قالب تراکنش، نودها دفترچه‌های دیجیتالی‌شان را ورق می‌زنند و موجودی فرستنده را به دست می‌آورند تا از امکان‌پذیر بودن انجام این تراکنش اطمینان حاصل کنند.

دفترچه دیجیتالی نودها از برگه‌هایی تشکیل شده که در بلاک چین آن‌ها را با نام بلاک می‌شناسیم و درون آن‌ها اطلاعات و داده‌ها قرار می‌گیرند. در صورتی که تراکنش با قوانین شبکه مغایرتی نداشته باشد، تراکنش معتبر شناخته می‌شود و همانند خط تولیدی یک کارخانه منتظر وارد شدن به مرحله بعدی، یعنی فرایند تایید تراکنش می‌شود.

 

نحوه انجام تراکنش ها

تراکنش‌ها پس تایید و شناخته شدن توسط نودها ، در جایی به نام مِم‌پول (mempool) می‌مانند تا زمانی که تایید شوند. برای درک بهتر مثالی می زنیم: مم‌پول را می‌توانیم ایستگاه اتوبوسی فرض کنیم که مسافرانش (یا همان تراکنش‌ها) منتظر آمدن اتوبوس هستند تا آن‌ها را به مقصد برسانند (تایید کنند). رانندگان اتوبوس همان ماینرها یا استخراج‌کنندگان هستند که پس از وارد شدن به ایستگاه، تا جایی که می‌توانند اتوبوس خود را از این مسافران پر می‌کنند. اتوبوس‌ها نیز در این مثال نقش بلاک‌ها را در شبکه بیت کوین دارند.

در حالت واقعی تر اگر بخواهیم بگوییم، یک مسافر می‌تواند به طور همزمان در چند اتوبوس نشسته باشد ،چرا که یک تراکنش نیز می‌تواند توسط چندین ماینر انتخاب شود و در بلاک‌ هر یک از آن‌ها قرار بگیرد. مسافرین هم‌اکنون در اتوبوس‌ها نشسته‌اند و منتظرند که رانندگان حرکت خود را به سمت یک مقصد نهایی آغاز کنند. این مقصد نیز در واقع همان تایید شدن تراکنش است.

با آغاز مسابقه‌ای که ماینینگ یا استخراج نام دارد، رانندگان اتوبوس تلاش می‌کنند که سریعتر از بقیه، تراکنش‌هایشان را به مقصد برسانند؛ زیرا راننده‌ اولی که موفق به انجام این کار شود، پاداش خوبی از شرکت واحد اتوبوسرانی (شبکه) دریافت خواهد کرد.

ماینرها پس از انتخاب تراکنش و قرار دادن آن در بلاک‌هایشان، در رقابتی به نام استخراج که لازمه‌اش مصرف انرژی و صرف توان پردازشی است، مشغول حل کردن معمای ریاضی بلاک می‌شوند. این معمای ریاضی از کنار هم گذاشتن تراکنش‌ها و عبور آن‌ها از فرایند‌های رمزنگاری به نام توابع هش، به وجود می‌آید. حل کردن این معماها کار دشواری است که با سخت‌افزارهای کامپیوتری و دستگاه‌های مخصوصی که ماینر یا ای‌سیک نام دارند، انجام می‌شود. یافتن پاسخ این مسائل ریاضی در نهایت به تایید شدن تراکنش‌های قرار گرفته در آن بلاک منجر می‌شود.

پس از یافتن معمای ریاضی، بلاک مورد نظر در کنار سایر بلاک‌هایی که پیش از این حل شده‌اند، با یک ترتیب زمانی قرار گرفته و زنجیره‌ای به هم پیوسته از بلاک‌ها شکل می‌گیرد که در واقع مفهوم بلاک چین یا زنجیره بلاک‌ها را نشان می‌دهد.

به فرایند تایید تراکنش به وسیله یافتن معمای ریاضی، فرایند اثبات کار (Proof of Work) نیز گفته می‌شود. اما ماینرها برای انجام تمام این کارها که شامل تهیه سخت‌افزارهای مخصوص و مصرف برق است، به یک انگیزه نیاز دارند.

 

بیت کوین از کجا می آید؟

پاداش کار ماینرها از دو طریق تامین می شود1. کارمزد و هزینه تراکنش که توسط کاربر مشخص شده است 2. پاداش پس از حل کردن بلاک

تراکنش ها رایگان نیستند و کاربران برای تایید تراکنش هایشان مبلغی به عنوان کارمزد تعیین می کنند و ماینرها تراکنش هایی را انتخاب می کنند که کارمزدشان بالاتر از بقیه باشد.. و لازم است بدانید که استخراج بی دردسر و آسان نیست!

پیدا کردن جواب بلاک‌ها، باعث آزاد شدن تعدادی بیت کوین در شبکه می‌شود. و زمان اضافه شدن هر بلاک به شبکه حدود ده دقیقه است.

پس از دوره‌های زمانی حدود چهار سال، تعداد بیت کوین‌هایی که به واسطه ماینرها در شبکه آزاد می‌شوند کاهش می‌یابد. در حال حاضر بیش از ۱۸/۴ میلیون از ۲۱ میلیون واحد بیت کوین در شبکه استخراج شده است.

 

عوامل تعیین قیمت بیت کوین

به دلیل عدم بلوغ کافی بازار ارز های دیجیتال،نوسان زیادی دارد و از طرف دیگر گاهی از طرف نهنگ ها که سرمایه گذار بوده و مقدار زیادی بیت کوین دارند فعالیت هایی صورت میگیرد که موجب تکان خوردن قیمت ها می شود .

عوامل موثر بر قیمت علاوه بر نقش داشتن نیروهای عرضه و تقاضا که قبلا گفتیم به صورت جزئی به دلایل زیر می باشد:

  • قانون گذاری و ممنوع کردن استخراج یا خرید و فزوش بیت کوین در کشورهایی با اقتصاد های بزرگ
  • وضعیت توسعه و تصمیماتی که توسعه دهندگان می گیرند
  • اتفاقات مهم  و مورد انتظار

دلایل افزایش و کاهش قیمت بیت کوین

عواملی که در بالا گفته شد می تواند تاثیر مثبت ومنفی در افزایش و کاهش قیمت ها داشته باشد،مثلا قانون گذاری های مثبت در این حوزه می تواند به نفع قیمت بیت کوین تمام شود

عامل دیگر بالا رفتن قیمت، به کا گرفته شدن بیت کوین و پذیرش هر چه بیشتر آن توسط کسب‌وکارها و مردم است. مثلا در صورتی که کسب‌وکارهای مطرحی مثل آمازون یا اپل آن را به عنوان روش پرداخت بپذیرند، این مسئله می‌تواند موجب رشد قیمت این ارز دیجیتال شود.

در مقابل عواملی هم وجود دارند که کاهش قیمت بیت کوین را رقم می‌زنند.مثلا اعلام ممنوعیت‌های استخراج و خریدوفروش به همراه خبر رد شدن محصولات مالی مثل ETFها، از مهمترین عواملی هستند که قیمت بین کوین را در دوره‌های زمانی کوتاه‌مدت تحت تاثیر قرار می دهد. از طرفی به دلیل وجود سرمایه‌گذاران نهادی و بزرگ که بخش زیادی از این ارز دیجیتال را در اختیار دارند، قیمت بیت کوین نیز با بازارهای سهام همبستگی پیدا کرده است. برای همین نیز زمانی که وضعیت بازارهای سهام نامشخص و نزولی باشد، قیمت بیت کوین نیز احتمالا در سرازیری قرار می‌گیرد و اما حواستان باشد که گول افرادی که ادعای پیش بینی می کنند را نخورید چرا که این امر تقریبا غیرممکن است!

تصمیمات توسعه‌دهندگان نیز می‌تواند بر روی روند توسعه شبکه تاثیرگذار باشد. برای مثال در صورتی که تصمیمات گروهی از توسعه‌دهندگان با گروهی دیگر متفاوت باشد، این اتفاق می‌تواند به جدایش آن‌ها ختم شود و در اصطلاح به یک فورک منجر گردد.این موضوع معمولا در بلندمدت تاثیرات بدی بر روی قیمت یک ارز دیجیتال می‌گذارند.

و اما مهمترین عامل کاهش قیمت، جو روانی بازار به دلیل ترس معامله‌گران و سرمایه‌گذارانش است.

و دلیل بعد کاهش عمدی قیمت توسط نهنگ هاست که با هدف خارج کردن معامله‌گران کوچک از بازار انجام می‌شود.

 

نحوه خرید بیت کوین

معمولا خرید از طریق افراد فروشنده یا صرافی عای آنلاین صورت میگیرد و شما می توانید از کارت های بانکی یا اعتباری یا سایر ارزهای دیجیتال اقدام کنید.

مراحل کار به صورت زیر است:

  • نصب کردن کیف پول
  • پیدا کردن فروشنده یا صرافی انلاین
  • واریز پول به حساب فروشنده و دادن ادرس کیف پول برای دریافت بیت کوین
  • آخرین مرحله که شامل انتقال بیت کوین می باشد

به دلیل جلوگیری از کلاهبرداری و پولشویی در هنگام خرید بیت کوین، از شما درخواست احراز هویت با مدارک شناسایی خواهد شد.

 

آیا من باید بیت کوین بخرم؟

با نگاه کردن به نمودار صعودی ارز دیجیتال در تاریخ چند ساله اش شما به این فکر وادار می شوید که بین کوین امروز،ارزشمند تر از دیروز است. اما این تفکر و تصمیم درستی نیست و ممکن است به درد سر بیفتید. و درست زمانی که این موضوع در رسانه ها و بین مردم داغ می شود و قیمت بیت کوین افزایش پیدا می کند،بعضی افراد در اوج قیمت تصمیم ورود به این موضوع گرفته و اقدام به خرید می کنند.و نتیجه این موج خرید تجربه ضرر های هنگفت است که باعث از دست دادن سرمایه می شود

زمانی که همه به سمت خرید بیت کوین هجوم می‌آورند، دقیقا زمانی است که باید از خرید آن اجتناب کنید.
شما باید چیزی که می‌خرید را بشناسید و با آن آشنا باشید. پس تصمیم شما برای خرید و سرمایه‌گذاری، از باوری ناشی می‌شود که نسبت به آینده این فناوری دارید. در نهایت باید ابتدا بیت کوین را بشناسید، ابهاماتتان را در رابطه با آن برطرف کنید و اگر معتقدید که پتانسیل تبدیل شدن به پول آینده و تحقق اهدافش را دارد، در زمان مناسب آن را بخرید!

نحوه خرید با بیت کوین

یکی از مزیت‌های این نوع پول برای کاربران کشورهایی مانند ایران که در تحریم هستند کاربردی است چرا که کاربران به وسیله آن می‌توانند بدون نیاز به پی‌پال و کارت‌های اعتباری، سرویس های مورد نظرشان را خریداری کنند.

همچنین در رستوران‌ها و فروشگاه‌ها نیز در سطح جهانی،خرید با بیت کوین در حال گسترش است اما  در ایران تعداد کمی از کسب‌وکارها اقدام به پذیرش بیت کوین کرده‌اند.

یکی از موانع مهمی که پذیرش بیت کوین را در کسب‌وکارهای مختلف محدود کرده، کند بودن تراکنش‌های آن است که برای تایید آن مشتریان زمان زیادی را  باید صبر کنند. شبکه لایتنینگ از جمله راهکارهایی است که استفاده از آن سبب انجام سریع تراکنش‌ها می‌شود.

 

کیف پول ‌

کیف پول ابزاری برای نگهداری،ارسال و دریافت بیت کوین است.کیف پول ها با توجه به شرایط و نیاز انواع مختلفی دارند که شامل کیف پول های موبایل،دسکتاپ،تحت وب و کیف پول های کاغذی و سخت افزاری می شوند.کیف پول های موبایل،دسکتاب،تحت وب و کاغذی رایگان هستندشما می توانید آن ها را به راحتی دانلود و نصب کنید،اما برای کیف پول های سخت افزاری به دلیل فیزیکی بودن باید خریداری شوند.

 

شما می‌توانید با مراجعه به سایت رسمی بیت کوین و یا انتخاب بخش کیف پول‌ها در سایت ارزدیجیتال، تعدادی از کیف پول‌هایی که آن را پشتیبانی می‌کنند، مشاهده کنید.

ضمنا توجه داشته باشید که تراکنش‌ها قابل برگشت نیست و شبکه زیر نظر هیچ سازمانی قرار ندارند. به همین دلیل، حتما از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و کلمات بازیابی را در محل مطمئنی نگهداری کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل برای دستگاهی که کیف پول روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را روی دستگاه دیگری بازیابی کنید. همچنین به هیچ عنوان رمزعبور یا کلید خصوصی کیف پول خود را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید.

 

بیت کوین رایگان

بیت کوین سرابی است که واقعیت ندارد. نصب مرورگرهایی که بیت کوین میدهد یا استخراج بیت کوین به رفتن به سایت ها و مشاهده تبلیغات برای دریافت بیت کوین تنها تلف کردن وقت است و این افراد شما را به سمت تله های پهن شده هدایت کرده و در نهایت قربانی کلاهبرداری خواهید شد .

به دست آوردن بیت کوین از طریق استخراج آن مستلزم خرید دستگاه‌های مخصوص یا ماینر است که باید برای این کار هزینه کنید. روش دوم به دست آوردن این ارز دیجیتال خرید آن از طریق افراد معتبر و صرافی‌ها است.

 

آیا بیت کوین قابل هک کردن است ؟

چند راه مختلف برای هک کردن شبکه بیت کوین وجود دارد که مهمترین آن حمله ۵۱ درصد است. این حمله نیاز به تجهیزات ماینینگ قدرتمند دارد به طوری که بتوان بیش از ۵۰ درصد از قدرت پردازش شبکه را تصاحب کرد. به دلیل گستردگی شبکه و هزینه بالای حمله دوبار خرج کردن، هیچ انگیزه‌ای برای این کار وجود ندارد و می‌توان آن را تقریبا غیرممکن دانست.

حمله ۵۱ درصدی یکی از انواع حملات است که فرد مهاجم، کنترل بیش از نصف قدرت شبکه را در دست می‌گیرد. از آنجا که تایید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین برعهده ماینرها یا همان دستگاه‌های استخراج است، کنترل بیش از نصف قدرت این دستگاه‌ها موجب می‌شود تا احتمال تایید شدن تراکنش‌ها و ساختن بلاک‌ها به دست یک نفر افزایش یابد.

کیف پول‌ها و صرافی‌ها می‌توانند هک شوند و تا به حال چندین هک بزرگ در این زمینه رخ داده است اما خود شبکه بیت کوین تاکنون مشکل جدی از بابت امنیت نداشته است. این موضوع را می‌توان با اینترنت مقایسه کرد. هک شدن یک وب‌سایت روی اینترنت به معنای هک شدن خود اینترنت نیست.

 

آیا بیت کوین قانونی است؟

کشورهای زیادی از جله ایران تا کنون موضع روشن و واضحی برای این نوع ارز مشخص نکرده اند و این بدین معنا نیست که که بیت کوین غیر قانونی است یا استفاده و خرید و فروش آن جرم می باشد.درکشورهایی از جمله ایالات متحده،کره جنوبی،هنگ کنک،ژاپن،مالت،مالزی،صرافی ها به صورت قانونی در حال فعالیت هستند.و بعضی کشورها از جمله چین آن را قانونی نمی دانند هر چند عموم مردم از آن استفاده می نمایند.

از سوی دیگر بیت کوین نوعی پول است که دارای ارزش متغیر است که می‌تواند برای جرم هایی مثل پولشویی یا خرید و فروش کالاهای غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرد. با این حال پیگیری جرائم انجام شده با بیت کوین غیرممکن نیست. یکی از نمونه‌های موفق قانون‌گذاری بیت کوین، کشور ژاپن است.که با ثبت صرافی‌ها و ارسال بخشنامه‌های مالی به آن‌ها از بروز جرم هایی مانند پولشویی و کلاهبرداری تا حد زیادی جلوگیری کند.

 

هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج چیست؟

در شبکه بیت کوین، کارمزد تراکنش‌ها و پاداش بلاک‌ها مشوق ماینرها هستند.

اولین بلاک‌ها پاداش ۵۰ بیت کوین برای استخراج‌کنندگان داشت و پس از گذشت ۲۱۰ هزار بلاک این تعداد نصف شد و به ۲۵ عدد رسید. این فرایند که از آن به عنوان هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج یاد می‌شود، در دوره‌های حدودا چ هارساله اتفاق می‌افتد و پاداش بلاک‌ها طی آن هر بار نصف می‌شود.

در حال حاضر پس از گذشت سومین هاوینگ، پاداش استخراج به ۶.۲۵ واحد بیت کوین رسیده است.

نصف شدن پاداش هاوینگ باعث کاهش عرضه و تورم آن می شود که این موضوع یک عامل قوی برای افزایش قیمت آن به حساب می‌آید. همچنین این رویداد در سودآوری استخراج ماینرها نیز تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد و از این جهت قیمت سر به سر شدن هزینه و درآمد را افزایش می‌دهد.

با در نظر گرفتن دوره‌های چهار ساله هاوینگ، تمامی بیت کوین‌ها در سال ۲۱۴۰ استخراج خواهند شد و پس از آن دیگر بیت کوینی برای استخراج باقی نخواهد ماند.

منبع درآمد ماینرها علاوه بر پاداش استخراج، کارمزد تراکنش‌ها نیز هست. پاداش استخراج پس از حدود ۲۰ تا ۳۰ سال آینده و پس از طی چند هاوینگ دیگر، به شدت کاهش خواهد یافت و ارزش آن در مقابل کارمزد تراکنش‌ها ناچیز خواهد بود. با این حساب قبل از اینکه سال ۲۱۴۰ فرا برسد، سودآوری استخراج بیت کوین از کارمزد تراکنش‌ها حاصل خواهد شد. پس از استخراج تمام بیت کوین‌ها هم ماینرها به عنوان تایید‌کنندگان تراکنش به فعالیت در شبکه ادامه خواهند داد.

برخی منتقدان یکی از ریسک های کم شدن امنیت شبکه را در کاهش پاداش‌های بیت کوین می دانند. به عقیده آن‌ها در آینده، کارمزدها انگیزه کافی برای حضور ماینرها در شبکه را فراهم نخواهد کرد و همین موجب خارج شدن گروهی از استخراج‌کنندگان از شبکه خواهد شد.

 

آشنایی با کتاب هایی در مورد بیت کوین

کتاب در مورد بیت کوین

کتاب‌های متعددی با موضوع بیت کوین، برنامه نویسی بلاک چین، اتریوم و روش‌های سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نوشته شده است که به معرفی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم:

 

Mastering Bitcoin

این کتاب که نوشته آندریاس آنتونوپولوس است، به توضیح پروتکل بیت کوین می‌پردازد و کتاب مناسبی برای برنامه‌نویسانی است که علاقه دارند با بیت کوین و کدهای آن بیشتر آشنا شوند. ویرایش اول این کتاب در سال ۲۰۱۴ و ویرایش دوم آن در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. آنتونوپولوس که از متخصصین این حوزه به شمار می‌آید و با سفر به کشورهای مختلف دنیا به آموزش بیت کوین و مسائل مربوط به آن می‌پردازد، دو کتاب دیگر به نام‌های The Internet of Money و Mastering Ethereum نیز دارد.

 

The Age of Cryptocurrency

عصر ارزهای دیجیتال که مایکل کیسی و پاول وینا نویسندگانش هستند، به نقش بیت کوین در اقتصاد جهانی می‌پردازد و آن را با مقدمه‌ای از زاویه دید یک دختر افغانستانی که می‌خواهد درآمدش را از طریق اینترنت دریافت کند، شروع می‌کنند. تاریخچه پول، دلیل به وجود آمدن بیت کوین و نگاهی به وضعیت سیستم‌های مالی دنیای کنونی که ناکارآمد هستند از جمله موضوعات دیگری است که در این کتاب به آن پرداخته شده است. عصر ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است. این دو نویسنده کتاب دیگری به نام The Truth Machine دارند که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است.

 

The Bitcoin Standard

کتاب استاندارد بیت کوین نگاه عمیقی به این ارز دیجیتال و جنبه اقتصادی و همچنین فلسفی آن دارد. سیف‌الدین آموس، نویسنده این کتاب، اقتصاددانی است که در کتاب خود بانکداری متمرکز را به چالش کشیده و آن را دارای ایرادات اساسی می‌داند. آموس با پرداختن به تاریخچه پول و استاندارد طلا، از بیت کوین به عنوان ابزار غیرمتمرکزی یاد کرده که الکتریسیته را به دفترچه دیجیتالی از تراکنش‌ها تبدیل می‌کند و در نهایت جایگزین نظام بانکداری متمرکز می‌شود. درک آموس از فناوری به همراه دانش او از تاریخچه تکامل پول کتاب مناسبی را برای دوستداران بیت کوین به ارمغان آورده است. گفتنی است که این کتاب در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.